Audyt projektów informatycznych

Audyt oprogramowania

Co to jest audyt IT i jak się go wykonuje?

Audyt oprogramowania informatycznego to proces zbierania i analizowania informacji o systemie w celu oceny jego jakości. Istotą jest wykrycie nieprawidłowości i jak najszybsze ich naprawienie. Audyt ma na celu sprawdzenie, czy system informatyczny chroni majątek, utrzymuje integralność danych, czy jest zgodny z odpowiednimi normami technicznymi.

Dlaczego warto wykonać audyt IT?

Optymalizacja kosztów

Wzrost efektywności pracy

Analiza potencjalnych zagrożeń i wczesne ich wykrycie

Kontrola zasobów

Co obejmuje audyt informatyczny?

  • Aplikacje i systemy – ten rodzaj audytu polega na sprawdzeniu licencji wykorzystywanych aplikacji i systemów, wykonuje się audyt pod kątem wydajności, architektury, jakości kodu, użyteczności, 
  • Sprzęt – sprawdzana jest kompatybilność ze stosowanym softwarem, sprawdzenie konfiguracji poszczególnych stacji roboczych, następuje inwentaryzacja zasobów informatycznych, 
  • Bezpieczeństwo danych – analiza bezpieczeństwa baz danych w celu ochrony reputacji i danych klientów, wykonuje się ją pod kątem przechowywania danych, zabezpieczenia, łatwości ich pozyskania przez nieuprawnione osoby.
  • W ramach audytu możemy również wykonać wycenę modyfikacji lub stworzenia podobnego systemu.
  • Dodatkowo możemy przeprowadzić audyt pomysłu, czyli oszacować, czy Twój pomysł jest strzałę w dziesiątkę i na ile może osiągnąć sukces, analizując dane konkurencji.
audyt it

Chcesz przeprowadzić audyt?