Jedną z kluczowych umiejętności programisty jest pisanie czystego, pozbawionego błędów kodu. Niestety, bez względu na umiejętności developera, zawsze istnieje ryzyko przeoczenia błędów w kodzie. Właśnie w takich sytuacjach nieocenione jest tzw. code review.
Code review to proces inspekcji kodu w celu oceny jego jakości. W kontekście rozwoju oprogramowania służy wyłapywaniu błędów, oceny decyzji projektowych i zapewnienia, że kod jest łatwy do utrzymania. Przegląd kodu jest uważany za jedną z lepszych praktyk w rozwoju oprogramowania.
Przegląd kodu pozwala programistom poprawić czytelność kodu oraz zagwarantować, że jest on skalowalny i łatwy do utrzymania.
Code review to doskonała okazja do dzielenia się wiedzą z innymi członkami zespołu. Recenzenci przez przekazywanie feedbacku mogą dzielić się swoją wiedzą oraz sugerować alternatywne rozwiązania.
Współpraca podczas przeglądu kodu jest kluczowa. W tym procesie recenzenci dostarczają konstruktywnej informacji zwrotnej dla autora kodu, oraz wspólnie pracują nad jego poprawą.
Poniżej podrzucamy garść wskazówek, które dadzą lepszy wgląd w code review.
Nie przekazuj kodu do innemu programiście, zanim sam go nie sprawdzisz. Zaoszczędzisz dzięki temu czas recenzenta i pozwolisz mu skupić się na istotnych błędach.
Nie bój się pytać o nieznane fragmenty kodu. To świetna okazja do zrozumienia wprowadzonych zmian. Dzięki temu zrozumiesz również tok myślenia autora kodu.
Nie przekazuj do sprawdzenia zbyt dużego fragmentu kodu. O wiele łatwiej wyłapać błędy na kilku niż na kilkudziesięciu linijkach kodu.
Pamiętaj, aby przekazywać feedback w odpowiedni sposób. Brzmi banalnie jednak to naprawdę istotna kwestia. Twoim zadaniem jest pomoc w dostarczeniu jak najlepszego rozwiązania, a nie krytyka rozwiązania stworzonego przez innego programistę. Ostatecznie gracie przecież do tej samej bramki.
Przegląd kodu to nieodłączny element procesu tworzenia wysokiej jakości oprogramowania. Pisanie czystego, pozbawionego błędów kodu jest kluczową umiejętnością każdego programisty, code review stanowi dodatkową warstwę bezpieczeństwa i jakości. Dzięki niemu można wyłapać błędy i potencjalne problemy, poprawić czytelność oraz skalowalność kodu, a także dzielić się wiedzą oraz wspólnie pracować nad jego udoskonaleniem. Wskazówki dotyczące przeprowadzania przeglądu kodu pomagają w efektywnym przekazywaniu informacji zwrotnej i skupieniu się na istotnych aspektach, co przyczynia się do doskonalenia umiejętności programistów oraz tworzenia coraz lepszego oprogramowania. Warto więc pamiętać o konstruktywnym podejściu do tego zadania.