🤯 Co?! Ile?! Dlaczego?! 🤯

Jeżeli czytasz ten artykuł, to zapewne myślisz o uruchomieniu nowej aplikacji mobilnej lub webowej, ale nie jesteś pewien jej kosztów ani budżetu, jaki powinieneś zaplanować na oprogramowanie.

Myśląc o własnej aplikacji warto wiedzieć, że droga od pomysłu do wdrożenia nigdy nie jest taka sama, a cena aplikacji zależy od wielu zmiennych. W tym wypadku kluczowym elementem jest zrozumienie, jakie czynniki wchodzą w skład ceny Twojego rozwiązania.

Poniżej przedstawimy siedem czynników, które warto mieć na uwadze, aby móc lepiej zarządzać swoim budżetem i oszacować koszty aplikacji.

Zdjęcie materiałów do przygotowania kosztorysu

Jaka jest Twoja wymarzona aplikacja?

Kto stworzy dla Ciebie aplikację?

Skład, wielkość, doświadczenie, rodzaj współpracy czy nawet pochodzenie zespołu pracującego nad Twoim projektem to elementy, które wpływają na cenę rozwiązania.

Większe i bardziej doświadczone zespoły programistów, projektantów UX/UI, project managerów i testerów kosztują więcej, jednak ich umiejętności wpływają na jakość wykonania.

Rozwiązaniem często wykorzystywanym przez firmy jest outsourcing usług IT, czyli powierzenie obsługi informatycznej firmie zewnętrznej, takiej jak Sysmo.pl.

Daje to możliwość współpracy z programistami na całym świecie. Outsourcing pozwala oszczędzić pieniądze na błędach i niepotrzebnych poprawkach. Sysmo.pl również zapewnia możliwość outsourcingu programistów, dzięki czemu możesz wynająć  programistów na godziny.

Jak ma wyglądać Twoja aplikacja?

Warto pamiętać, że aby użytkownicy chcieli korzystać z Twojej aplikacji powinna być ona zarówno intuicyjna i zrozumiała w obsłudze jak i atrakcyjna wizualnie. Projektowanie interfejsu użytkownika (UI) i doświadczenia użytkownika (UX) to procesy wymagające odpowiedniej wiedzy.

Podczas projektu aplikacji warto wzorować się istniejącymi na rynku rozwiązaniami. W zależności od funkcji aplikacji warto również rozpatrzeć, czy potrzebny jest nowoczesny design, który przyciągnie użytkowników, czy lepsze okaże się prostsze rozwiązanie, które użytkownicy znają z innych aplikacji.

Warto pamiętać, że dobre praktyki UI/UX mogą znaczącą wpłynąć na zaangażowanie użytkowników i zachęcić ich do korzystania z Twojej aplikacji, dlatego warto zainwestować w ten obszar.

W jakiej technologii stworzysz aplikację?

Wybór odpowiednich technologii i języka ma wpływ na koszty projektu. Często konieczność dostosowania się do specyficznych technologii lub platform (np. iOS i Android) zwiększa nakłady finansowe. Wybór jest ogromny.

Front-end oparty jest zazwyczaj na technologiach HTML, CSS i JavaScript.

Back-end natomiast na PHP, JavaScript, Ruby, Python i Java.

Warto zapoznać się z powyższymi technologiami, aby rozważyć, które z nich najlepiej dopasują się do Twojego projektu i budżetu.

Zdjęcie 3 mężczyzn pracujących przy biurku

Czy musisz testować Swoją nową aplikację?

Tak! Nie można zapominać o etapie testowania, ponieważ naszym celem jest stworzenie poprawnie działającej aplikacji oraz usunięcie wszelkiego rodzaju błędów.

Testowanie automatyczne lub manualne to kluczowe elementy zapewnienia jakości aplikacji. Im bardziej kompleksowa aplikacja, tym więcej czasu i zasobów trzeba przeznaczyć na testy. Pomaga to jednak uniknąć błędów i problemów po wdrożeniu.

Dla kogo tworzysz Twoją nową aplikację?

Docelowa grupa odbiorców ma wpływ na cenę Twojej aplikacji. Każdy użytkownik jest inny. Wyróżnia ich wiek, płeć, cele, potrzeby, oczekiwania, sytuacja życiowa, język, cele, zdrowie, problemy, szanse, codzienna rutyna, hobby i wiele, wiele innych czynników, które trzeba określić w Twojej grupie docelowej.

Jeśli chcesz dotrzeć do dużej i zróżnicowanej grupy użytkowników, może być też konieczne dostosowanie aplikacji do wielu platform lub języków. To rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.

Czy praca nad aplikacją kończy się w momencie jej wydania?

Twoja aplikacja została wdrożona i można pobrać ją na telefon. Brawo!

Czy oznacza to koniec pracy i osiągnięcie celu? Niestety nie. Pamiętaj, że niezbędne jest utrzymanie aplikacji, co stanowi dodatkowy koszt.

Aktualizacje, wsparcie techniczne i ewentualne poprawki wpływają na budżet po wdrożeniu. Warto przemyśleć, jakie nakłady będą potrzebne na dłuższą metę.

Podsumowanie

Koszt aplikacji mobilnej zależy od wielu czynników. Warto pamiętać, że inwestycja w profesjonalizm i doświadczenie wpływa na jakość Twojego rozwiązania.

Skontaktuj się z nami, aby wycenić swoje rozwiązanie.

Co zawiera artykuł