Programistyczny asystent

Sztuczna inteligencja staje się nieodłączną częścią naszej codzienności. Według artykułu GitHub już 92% programistów korzysta podczas pracy (oraz poza nią) z narzędzi bazujących na AI.

Pomimo obaw “Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?” nowe technologie usprawniają i ułatwiają naszą pracę. Jednym z narzędzi, które zyskuje popularność w świecie IT jest GitHub Copilot.

Copilot to narzędzie stworzone przez GitHub we współpracy z OpenAI, które proponuje sugestie i uzupełnienia już stworzonego kodu. Działa na bazie zaawansowanych modeli językowych, aby sugestie kodu były generowane na podstawie kontekstu i treści już napisanego kodu. Takie rozwiązanie to sposób na czysty i czytelny kod, który ważny jest przy współpracy z innymi programistami, code review oraz audytach informatycznych.

Zdjęcie ekranu z otwartą stroną GitHub

Harder, Better, Faster, Stronger

Jednym z głównych wyzwań dla programistów jest utrzymanie wysokiej jakości kodu. Copilot wychodzi naprzeciw tej potrzebie, generując w czasie rzeczywistym propozycje kodu oparte na najlepszych praktykach programistycznych. Takie działanie przyspiesza pracę oraz pomaga w zidentyfikowaniu i eliminacji potencjalnych błędów w kodzie.

Copilot jest narzędziem, obsługującym szereg popularnych języków programowania. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad projektem w Pythonie, JavaScript czy Javie Copilot znajdzie dla Ciebie odpowiednią podpowiedź. Dodatkowo narzędzie zasilane przez ogromną bazę danych oferuje możliwość nauki nowych technologii, frameworków i bibliotek podczas generowania kodu.

Copilot tips & tricks

Oto kilka przydatnych wskazówek, które umożliwią ci osiągnięcie najlepszych wyników we współpracy z Copilotem podczas pracy nad aplikacjami mobilnymi, webowymi oraz stronami internetowymi. Zaczynamy!

Formułuj proste i precyzyjne pytania. Może to skutkować krótszymi wynikami jednak dzięki temu program będzie w stanie lepiej zinterpretować Twoje zapytania. Podziel proces kodowania na proste, zwięzłe etapy, zamiast prosić o wygenerowanie całej gamy kodu na raz. Aby osiągnąć najlepsze efekty, pozwól Copilotowi wygenerować kod po każdym z pytań.

Najskuteczniejsza forma nauki w przypadku Copilota to nauka na przykładach. Dodawaj komentarze, krótkie objaśnienia oraz przykłady, aby dostarczyć odpowiedniego kontekstu dotyczącego projektu. To właśnie odpowiedni kontekst pozwoli Copilotowi wybrać najbardziej pasującą odpowiedź.

Eksperymentuj z promptami

Jeśli za pierwszym razem nie otrzymasz odpowiedzi, która Cię satysfakcjonuje, przeformułuj pytanie oraz dodaj do niego więcej szczegółów. W przypadku niepewności co do implementacji możesz również skorzystać z sugestii Copilota w formie multiple-choice. Takie działanie pozwoli ci na wybór rozwiązania dostosowanego do projektu, nad którym pracujesz.

Zdjęcie otwartej strony z kodem

Podsumowanie

Dzięki generowaniu podpowiedzi kodu w czasie rzeczywistym na podstawie kontekstu oraz zamieszczonych wskazówek Copilot staje się nieocenioną pomocą podczas procesu kodowania. Copilot usprawnia pracę programistów na każdym etapie procesu niezależnie od języka programowania, w którym pracują. 

Należy pamiętać, że Copilot jest to jedynie asystent programowania. Nie zastąpi on pracy programisty, dlatego po otrzymaniu sugestii pamiętaj, aby sprawdzić, czy pasuje ona do Twojego projektu. 

Co zawiera artykuł